A close up of the word webscale on a white background

Webscale on voittanut useita julkisia hankintakilpailutuksia

Tero Kauhanen • 2. huhtikuuta 2020

Lisäksi Webscale valittiin muun muassa Helsingin kaupungin ohjelmistokehityksen asiantuntija- ja ylläpitopalveluiden dynaamisen hankintajärjestelmään (DPS) toimittajaksi. Muita tänä vuonna voitettuja kilpailutuksia ovat Fingrid Oyj:n ICT-johdon konsultointipalvelut sekä Istekki Oy:n ICT-asiantuntija- ja konsultointipalvelut, joissa Webscale valittiin ohjelmoinnin ja sovelluskehityksen sekä IoT-palveluiden toimittajaksi.

”Digitaalisten palveluiden kehitys vaatii organisaatioilta ja yrityksiltä entistä enemmän ketteryyttä ja kykyä tehdä ratkaisuja nopeasti muuttuvassa markkinassa. Digitalisaation edistämisessä haasteita tuovat erityisesti vanhat ja monimutkaiset tietojärjestelmät, organisaatiosiilot sekä osaaja- ja osaamispula. Me tarjoamme ratkaisuja, joilla asiakkaamme pystyvät rakentamaan ja kehittämään digitaalisia palveluita nopeammin ja entistä tehokkaammin”, toteaa Webscalen toimitusjohtaja  Tero Kauhanen .

Webscalen asiakkaina myös Yle sekä Hanselin kautta ministeriöitä ja yliopistoja

Vuonna 2019 Webscale teki yhteistyösopimuksen Ylen kanssa. Yle kilpailutti Tekoälyn ja koneoppimisen sekä tiedonkäsittelyn asiantuntijapalvelut. Sopimus on voimassa toistaiseksi ja Webscale tarjoaa palvelun yhdessä oululaisen BitFactor Oy:n kanssa.

Webscale on valittu myös julkisen sektorin kilpailutuksista vastaavan Hanselin sopimustoimittajaksi IT-konsultoinnissa sekä IT-konsultoinnin pienhankinnoissa. Hanselin sopimus tuo Webscalen asiakkaaksi valtionhallinnon hankintayksiköitä, kuten esimerkiksi ministeriöitä, valtion liikelaitoksia sekä yliopistoja ja ammattikorkeakouluja.

Viimeisimmät kirjoitukset

Max Niskanen, Webscale Head of Sales
8. huhtikuuta 2025
Webscalen myyntitiimi vahvistuu, kun Max Niskanen liittyi joukkoomme Head of Sales -roolissa. Max tuo mukanaan yli kymmenen vuoden kokemuksen IT-alan myynnistä ja liiketoimintajohdosta. Teknologian lisäksi Maxin intohimoihin kuuluvat hapanjuurileivonta, historia ja vaellukset luonnossa.
Pilvipulssi
20. maaliskuuta 2025
Pilvipulssi tuo ajankohtaiset uutiset AWS- ja Azure-pilvimarkkinoilta suoraan asiantuntijoiltamme. Serverless Framework v3 on elinkaarensa päässä ja organisaatiot joutuvat nyt pohtimaan päivittävätkö seuraavaan versioon vai siirtävätkö softat kokonaan toiseen työkaluun.
21. helmikuuta 2025
Pilvipalvelut mahdollistavat niin nopeamman innovoinnin, resurssien tehokkaamman hallinnan kuin joustavammat liiketoimintamallitkin. Jotta pilven tarjoamat liiketoimintaedut pystytään hyödyntämään, tarvitaan pilven käyttöön kuitenkin suunnitelmallisuutta ja järjestelmällisyyttä.
19. helmikuuta 2025
Kysy konsultilta -blogisarjassa konsulttimme tekevät selkoa alan termeistä ja ilmiöistä. Vastaukset on mitoitettu sopimaan pieneenkin tiedonnälkään. Tällä kertaa selvitämme, mikä on Amazon Cognito?
Lisää kirjoituksia
Share by: